College of Forestry Jos HND/Pre-ND 1st Admission List – 2015/16

Federal College of Forestry, Jos, FCFJOS Higher National Diploma (HND)/Pre-National Diploma (Pre-ND) admission list for the 2015/2016 academic session is out.


Federal College of ForestryHND and Pre-ND Admission List

This is to inform all the candidates that applied for the Federal College of Forestry, Jos (FCFJOS) HND/Pre-ND programmes admission that the authorities of the college have released the names of candidates offered provisional admission.

Federal College of Forestry HND/Pre-ND 1st Batch Admission list.

This is to inform the under-listed candidates that they have been offered Provisional Admission into the College Higher National Diploma and Pre-ND Programmes .

Successful candidates should collect their admission letters and register imediately.

The second batch for the aforementioned programmes will be out shortly.

DEPARTMENT OF AGRICULTURAL EXTENSION AND MANAGEMENT

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 TAFIYA SHIGA JOHN PLATEAU

2 ADEWUMI MAYOWA MATTEW EKITI

3 NASIR AISHA NAKANDE PLATEAU

4 AGOM NANAPEL PLATEAU

5 HABIB FAIZA ADAM BAUCHI

6 NZERIBE CHIDIMMA BLESSING ANAMBRA

7 UMAR KHADIJA SULAIMAN PLATEAU

8 IDRIS ABUBAKARUHAMMAD SOKOTO

9 DANBANA SUNDAY HOSEA PLATEAU

10 AJIK BEATRICE BARTHOLOMEW PLATEAU

11 SUNDAY HANNATU LYOP PLATEAU

DEPARTMENT OF BASIC AND GENERAL SCIENCE (PRE-ND)

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 UMAR A. SANI YOBE

2 MOHAMMED M. ADAM BORNO

3SANIAISHATU SALIHUPLATEAU

4 AUDU ADAMS NIGER

5 ADBULSHAHEED MUHAMMAD MUSA NASSARAWA

6 MUHAMMAD MUSA BAUCHI

7 BABANDI AHMED PLATEAU

8 FRIDAY AUDU NASSARAWA

DEPARTMENT OF HORTICULTURAL TECHNOLOGY

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 ORONKWOKO COMFORT NNENWA ABIA

2 KHAMIS MUJITAPHA IDRIS KADUNA

3 MUHAMMAD LUBABATH ADAM KADUNA

4 DANJUMA YAHAYA KADUNA

5 VONGJEN FERNAN ALI PLATEAU

6 SA’AD ISA OLAREWAJU KWARA

7 MUHAMMAD AMINA ISA PLATEAU

8 BELLO HAJARA USMAN KADUNA

9 MUSA USMAN IBRAHIM KANO

10 TANKO YAKUBU RILWAN NASSARAWA

DEPARTMENT OF CROP PRODUCTION TECHNOLOGY

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 IBRAHIM SUMAIYA MAKAMA PLATEAU

2 ALIYU USAMAN NASIR PLATEAU

3 MUSA NUUMAN ADAM BAUCHI

4 IZANG IKOK AGATHA PLATEAU

5 USMAN ZION KANA GOMBE

6 HOPE AKPAN USEN AKWA IBOM

7 ALIYU ZAINAB ISHAQ PLATEAU

8 ANDAM CHRISTIANA PAZEM PLATEAU

9 AMINU NATHANIEL PLATEAU

10 SABIU ABDURRAHMAN AHMAD PLATEAU

11 ADAMU AISHA IBRAHIM NASSARAWA

13 DAMIAN NYAM DUNG PLATEAU

14 DABOER NOEL LEO PLATEAU

DEPARTMENT OF FORESTRY TECHNOLOGY

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 AUWAL ALKASIM MUHAMMAD PLATEAU

2 BUNU JOHN PETER PLATEAU

3 NKWOKWU NNAMDI HENRY ANAMBRA

4 COURSON ROSELINE TARIMINI ONDO

5 CHRIS IKECHUKWU JOSIAH ANAMBRA

6 IGYEM AZI GODWIN PLATEAU

7 NIMGIL NANZING PLATEAU

8 SYLVESTER DOKGAK BAUCHI

9 DANGTIM SAMUEL SELCHANG PLATEAU

10 MUSA SOLOMON DIGGA PLATEAU

DEPARTMENT OF PEST MANAGEMENT TECHNOLOGY

S/NO SURNAME OTHER NAMES STATE OF ORIGIN

1 PAUL OSHE EDO

2 GWANI DORCAS SAMUEL FCT

3 YUSUF RUKAYYA KADUNA

4 ISHAKU YIRAIH KABANS PLATEAU

5 UTORO ZINO BLESSING DELTA

6 MASOK RUTH EZEKIEL PLATEAU

7 RIKUYE GIMSON RIMAMFATE TARABA

For further enquiry, Contact 08037230505 or please come to the College Exams and Records unit.

MSG Team



If you think this post can be helpful to somebody else, please share it on Twitter, Facebook, G+, Whatsapp or Email it to friends. There are buttons below for this (easy to use too)!
Join Over 200,000 + Readers.
Get a free daily update via Email HERE
Related Posts:


Leave a Reply