West African Examinations Council (WAEC) Timetable for School Candidates (May/June Examinations) 2020/2021

Latest Update: WAEC has postponed the conduct of the 2020 WASSCE for school candidates. Consequently, the earlier released Timetable for the conduct of the examination is hereby suspended until further notice.

Are you preparing to write the 2020/2021 May/June West African Senior School Certificate Examination (WASSCE) for school candidates? If yes, we are delighted to inform you that the timetable for the exam has been official released and we have published the 2020WAEC timetable below for Nigerian candidates. However, the general subjects are applicable to The Gambia, Liberia, Ghana and Sierra-Leone candidates.

WAEC Timetable

The West African Examinations Council (WAEC) 2020 timetable for the May/June examinations (for school candidates) is out. The WASSCE timetable is extremely important for candidates to become well-prepared in advance for the exams.

WAEC Exam Date:



According to the timetable, the West African Senior School Certificate Examination (WASSCE) for school candidates, 2020, will commence on 6th April, 2020 and will end on 5th June, 2020.

Recommended links:

WAEC Timetable for May/June.

We are delighted to furnish you with the WAEC 2020 Timetable that will assist you with your study for the 2020 WASSCE for school candidates that will commence on the 6th April, 2020.

Monday, 6th of April, 2020

  • Catering Craft Practice 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:20a.m.
  • Catering Craft Practice 1 (Objective)** – 10:20 a.m. – 11:00 a.m.
  • Marketing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Marketing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Salesmanship 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Salesmanship 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Tuesday, 7th of April, 2020

  • Machine Woodworking 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Machine Woodworking 1 (Objective)** – 10:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Tourism 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:20 a.m.
  • Tourism 1 (Objective)** – 11:20 a.m. – 12:00 noon
  • Mining 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:35 a.m.
  • Mining 1 (Objective)** – 11:35 a.m. – 12:15 p.m.
  • Bookkeeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Bookkeeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Store Keeping 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Keeping 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Office Practice 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Office Practice 1 (Objective)** – 4:10 p.m. – 5:10 p.m.

Wednesday, 8th of April, 2020

  • Catering Craft Practice 3 (Alternative to Practical Work)** – 9:30 a.m. – 10:10 a.m.
  • Insurance 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Insurance 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.

Thursday, 9th April, 2020

  • Store Management 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Store Management 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Tuesday, 14th April, 2020

  • Photography 2 (Essay)** – 9:30 am – 11:30am.
  • Photography 1 (Objectives)** – 11:30am – 12:30pm.

Wednesday, 15th April, 2020

  • Metalwork 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:40 p.m. (1st Set)
  • Metalwork 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:10 p.m. (2nd Set)
  • Home Management 3 (Practical) Planning Session – 12.00pm – 1.00pm
  • Foods and Nutrition 3 (Practical) Planning Session – 2.00pm – 3.00pm

Thursday, 16th of April, 2020 to Friday, 8th of May, 2020 (Date and time for each paper will be arranged by the Council.)

  • Arabic 3 (Oral)
  • French 3 (Oral)
  • Physical Education 3 (Performance Test)
  • Clothing and Textiles 3 (Practical)
  • Foods and Nutrition 3 (Practical)
  • Home Management 3 (Practical)
  • Music 3B (Performance Test)

Thursday, 16th of April, 2020

  • Applied Electricity 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Applied Electricity 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Basic Electricity 3 (Practical)** – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)
  • Health Science 3 (Alternative to Practical Work) – 3.00pm – 4:45pm
  • Health Education 3 (Alternative to Practical Work)** – 3.00pm – 4:45pm

Friday, 17th April, 2020

  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Fisheries (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)
  • Physical Education 2 (Essay) – 02:00 p.m. – 03:20p.m
  • Physical Education 1 (Objective) – 03:20p.m – 04:10p.m
  • Building Construction 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Building Construction 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:45 p.m.

Monday, 20th April, 2020

  • Clerical Office Duties 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:40 a.m.
  • Clerical Office Duties 1 (Objective) – 11:40a.m. – 12:30 p.m
  • Woodwork 3 (Practical)** – 09:30am – 12:30am (1st Set)
  • Woodwork 3 (Practical)** – 1:00pm – 4:00pm (2nd Set)
  • Fisheries (Alternative B) 2 (Essay)** – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Fisheries (Alternative B) 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 4:40 p.m.

Tuesday, 21st of April, 2020

  • Data Processing 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Data Processing 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m

Wednesday, 22nd of April, 2020

  • Home Management 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 10:30 a.m.
  • Home Management 1 (Objective) – 10:30 p.m. – 11:30 a.m.
  • Electronics 3 (Practical) – 09:30 a.m. – 12:30 p.m. (1st Set)
  • Electronics 3 (Practical) – 1:00 p.m. – 4:00 p.m. (2nd Set)

Thursday 23rd of April, 2020

  • Agricultural Science 3 (Practical) 1hr 30mins – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Agricultural Science 3 (Practical) 1hr 30mins – 11:30a.m.– 1:00 p.m. (2nd Set)

Friday, 24th of April, 2020

  • Biology 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:10 p.m.
  • Biology 1 (Objective) – 11:10 a.m. – 12:00 p.m.
  • Music 3A (Aural) – 4:00 P.m. – 4:45 p.m.

Monday, 27th of April, 2020

  • Civic Education 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Civic Education 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Computer Studies 3 (Objectives)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday, 28th of April, 2020

  • Animal Husbandry (Alternative B) 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30a.m.
  • Animal Husbandry (Alternative B) 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:10 p.m.
  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Auto Mechanical Works 3 (Practical)** – 12:00 p.m. – 2:00p.m. (2nd Set)
  • Chemistry 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Chemistry 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday 29th of April, 2020

  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative A) – 12:40 p.m – 3:25p.m. (2nd Set)
  • History 2 (Essay) – 2:00p.m. – 4:00 p.m.
  • History 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Thursday 30th of April, 2020

  • Literature-In-English 2 (Prose) – 9:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • Literature-In-English 1 (Objective) – 10:45 a.m – 11:45 a.m
  • Literature-In-English 3 (Drama & Poetry) – 2:00p.m. – 4:30 p.m.

Monday 4th of May, 2020

  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Music 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Music 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday 5th of May, 2020

  • General Mathematics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00pm
  • General Mathematics 1 (Objective) – 3:00 p.m – 4.30 p.m.

Wednesday 6th of May, 2020

  • Physics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11.00 a.m.
  • Physics 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:15 p.m.
  • Visual Art 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Visual Art 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 4:50 p.m.

Thursday 7th of May, 2020

  • English Language 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • English Language 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • English Language 3 (Oral)**/*** – 3:00 p.m. – 3:45 p.m.

Friday 8th of May, 2020

  • Geography 2 (Essay) – 09:30a.m. – 11:30 a.m.
  • Geography 1 (Objective) – 11:30a.m. – 12:30 p.m.
  • Auto Mechanics 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Auto Mechanics 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Monday 11th of May, 2020

  • Foods and Nutrition 2 (Essay) – 9:30a.m. – 10:45 a.m.
  • Foods and Nutrition 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Health Science 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Science 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.
  • Health Education 2 (Essay) – 2:00p.m. – 3:30 p.m.
  • Health Education 1 (Objective) – 3:30p.m. – 4:30 p.m.

Tuesday 12th of May, 2020

  • Financial Accounting 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 12:00 noon
  • Financial Accounting 1 (Objective) – 12:00 noon – 1:00 p.m.
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m. (1st Set)
  • Physics 3 (Practical) (Alternative B) – 12:40 p.m. – 3:25 p.m. (2nd Set)
  • Commerce 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00p.m
  • Commerce 1 (Objective) – 4:00 p.m – 4:50 p.m.
    www.myschoolgist.com

Wednesday 13th of May, 2020

  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 09:30 a.m. – 11:30a.m. (1st Set)
  • Biology 3 (Practical) (Alternative A) – 12:00 p.m – 2:00 p.m. (2nd Set)

Thursday 14th of May, 2020

  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 2 (Essay) – 09:30a.m – 12:00 noon
  • Further Mathematics/Mathematics (Elective) 1 (Objective) – 3:30p.m – 5:00 p.m.

Friday 15th of May, 2020

  • Economics 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Economics 1 (Objective) – 11:30am – 12:30 p.m.
  • Applied Electricity 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Applied Electricity 1 (Objective) – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.
  • Basic Electricity 2 (Essay)** – 3:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Basic Electricity 1 (Objective)** – 4:00 p.m. – 5:00 p.m.

Monday 18th of May, 2020

  • Christian Religious Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Christian Religious Studies 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Islamic Studies 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Islamic Studies 1 (Objective) – 11:30 p.m – 12:20 p.m.
  • Woodwork 2 (Essay and Design) – 2:00 p.m. – 4:20 p.m.
  • Woodwork 1 (Objective) – 4:20 p.m. – 5:00 p.m.

Tuesday 19th of May, 2020

  • Government 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30am
  • Government 1 (Objective) – 11:30 a.m – 12:30 p.m.
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Chemistry 3 (Practical) (Alternative B) – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Visual Art 3A (Drawing) – 2:00 p.m. – 5:00 p.m.

Wednesday 20th of May, 2020

  • Hausa 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Hausa 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Igbo 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Igbo 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Yoruba 2 (Essay)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Yoruba 1 (Objective)** – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.

Thursday 21st of May, 2020

  • Business Management 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:30 a.m.
  • Business Management 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:30 p.m.
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:30 a.m. (1st Set)
  • Computer Studies 3 (Practical)** – 12:00 noon – 2:00 p.m. (2nd Set)
  • Agricultural Science 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:10 p.m.
  • Agricultural Science 1 (Objective) – 4:10 p.m. – 5:00 p.m.

Friday 22nd of May, 2020

  • Technical Drawing 3 (Sketches, Building and Mechanical Drawing) – 9:30 a.m. – 12:15 p.m.
  • Technical Drawing 2 (Essay)** – 2:00p.m. – 3:45p.m.
  • Technical Drawing 1 (Objective)** – 3:45 p.m. – 4:45 p.m.

Thursday 28th of May, 2020

  • Arabic 2 (Essay) – 9:30 a.m. – 11:30 a.m
  • Arabic 1 (Objective) – 11:30 a.m. – 12:20 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 2 (Essay) – 2:00 p.m. – 4:00 p.m.
  • Principles of Cost Accounting 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:00 p.m.

Friday 29th of May, 2020

  • French 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 10:45 a.m.
  • French 1 (Objective) – 10:45 a.m. – 11:45 a.m.
  • Clothing and Textiles 2 (Essay) – 3:00 p.m. – 4:30 p.m.
  • Clothing and Textiles 1 (Objective) – 4:30 p.m. – 5:30 p.m.

Monday 1st of June, 2020

  • Visual Art 3B (Creative Design) – 09:30 a.m. – 12:30 a.m.
  • Shorthand – 4:00 p.m. – 5:15 p.m.

Monday 3rd of June, 2020

  • Typewriting – 09:30 a.m. – 12:10 p.m. (1st Set)
  • Typewriting – 12:30 p.m. – 3:10 p.m. (2ndSet)

Thursday 4th of June, 2020

  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 9:30 a.m. – 11:00 a.m. (1st Set)
  • Animal Husbandry (Alternative B) 3 (Practical)** – 11:30 a.m. – 1:00 p.m. (2nd Set)

Thursday 5th of June, 2020

  • Metalwork 2 (Essay) – 09:30 a.m. – 11:00 a.m.
  • Metalwork 1 (Objective) – 11:00 a.m. – 12:00 noon

Important Notes:

  1. Difference in Time on Question Paper and Timetable: Where the duration indicated on the question paper differs from that on the timetable, the one on the question paper should be followed.
  2. Question Papers to be Given Out in Advance of the Dates They Are to be Taken
    • General Knowledge-In-Art Paper 3 : The question paper for General Knowledge-In-Art 3will be given to candidates two weeks before the paper is due to be taken.
    • Project Work Papers: The question papers for project work for Basketry, Graphic Design, Leatherwork, Ceramics, Sculpture, Picture Making, Textiles, Jewellery, Painting& Decorating, Dyeing & Bleaching and Leather Goods Manufacturing& Repair will be forwarded to candidates two weeks in advance of the examination. The exact date for the delivery of question papers to candidates will be communicated to them through their schools.
  3. Extra Time for Blind and Deaf Candidates: Blind and deaf candidates should be allowed one and half times the time allotted to other candidates.



If you think this post can be helpful to somebody else, please share it on Twitter, Facebook, Whatsapp or Email it to friends. There are buttons below for this (easy to use too)!
Join Over 350,000 + Readers.
Get a free daily update via Email HERE




774 Comments

1 12 13 14 15 16 18

  1. Avatar Sunday, Sunday friday May 2, 2019
  2. Avatar Anonymous May 2, 2019
  3. Avatar adam magaji Apr 30, 2019
  4. Avatar Anonymous Apr 29, 2019
  5. Avatar Mallam Husseini Apr 29, 2019
  6. Avatar Anonymous Apr 29, 2019
  7. Avatar Anonymous Apr 25, 2019
  8. Avatar Hen Apr 24, 2019
  9. Avatar shamsu sanusi sba Apr 24, 2019
  10. Avatar Ifeoluwa Abiodun Apr 23, 2019
  11. Avatar ABDULKARIM Apr 22, 2019
  12. Avatar Destiny peter Apr 22, 2019
  13. Avatar Atiku yakunu Apr 22, 2019
  14. Avatar Anonymous Apr 21, 2019
  15. Avatar Ndubuisi praise Apr 21, 2019
  16. Avatar Anonymous Apr 20, 2019
  17. Avatar ISAAC Apr 19, 2019
  18. Avatar Samson Apr 18, 2019
    • Avatar Favour Apr 24, 2019
    • Avatar God help my Daniel Joseph henry Apr 24, 2019
  19. Avatar DEBORAH GEORGE Apr 16, 2019
    • Avatar Eric Daberechi Apr 17, 2019
      • Avatar Samaila Apr 24, 2019
        • Avatar samuel ayuba Apr 25, 2019
  20. Avatar chizzyfire Apr 15, 2019
  21. Avatar Anonymous Apr 14, 2019
  22. Avatar Emmanuel Saturday Apr 13, 2019
  23. Avatar mhiz tezzy Apr 12, 2019
  24. Avatar Anonymous Apr 12, 2019
  25. Avatar Paul Apr 11, 2019
    • Avatar ay Apr 16, 2019
  26. Avatar Anonymous Apr 11, 2019
  27. Avatar adeniran jubirl hamad Apr 11, 2019
    • Avatar olowokere temitope Apr 22, 2019
  28. Avatar BRIGHT Apr 11, 2019
    • Avatar James I H Conteh JR Apr 12, 2019
  29. Avatar Anonymous Apr 9, 2019
    • Avatar Celestine Esther Apr 12, 2019
    • Avatar Anonymous Apr 18, 2019
  30. Avatar Fahad Apr 9, 2019

1 12 13 14 15 16 18

Leave a Reply